Танзаніт - унікальний камінь, який ... зникає!
Абсолютно неймовірний камінь, який зустрічається в 1000 разів рідше «банального» алмазу, юний і вже рідко-недосяжний, танзаніт − цінна візитка спекотної Африки, самоцвіт, який поєднав всі відтінки синього. Він проявляє «олександритовий» ефект, змінюючи колір залежно від кута зору, освітлення (денної або електричне) і первинної огранки.
Де добувають танзаніти?
Танзаніти є тільки в одному місці на Землі − в лабіринтах підніжжя гори Кіліманджаро в Танзанії. Вчені припускають, що мінерал утворився 580 млн. Років тому завдяки удару двох древніх континентів. Його родовище − тоненька смужка, довжиною 5 км на сьогодні вже практично вичерпаний, але камені продовжують зрідка знаходити в напів-занедбаних шахтах. Інших покладів таємничих кристалів на планеті не існує, тому можна прогнозувати стрімке зростання ціни танзаніта вже в найближчі 10 років. Зараз ціна каменів стартує від 100 доларів за один карат для дрібних каменів і купити танзаніт не так легко, але в магазині 3 Карата це можливо!
Танзаніт має романтичну історію «виходу» в світ − знайдений випадково масайським пастухом в 1967 р. на обвугленій пожежею галявині. Розкішні синьо-лілові камені спочатку прийняли за різновид сапфіру, але при детальному дослідженні встановили, що це абсолютно новий різновид цоізиту − мінералу підкласу острівних силікатів. Тільки на відміну від свого скромного родича, кіліманжарский камінь був красивим, прозорим і трихроічнім, змінюючи відтінок від блідо-небесного до ніжно-бузкового і від важкого синього індиго до фіолету. Цінний хамелеон поєднує в собі три кольори (пурпурний, синій і коричневий), але після нагріву бурий відтінок зникає. Танзаніт унікальний за кольором, тріхроїчний камінь, він змінює колір залежно від освітлення від синього індиго і пурпурного до фіолетового і коричневого, на відміну від поліхромних олександрита і султаніта, а також умовно монохромних синього сапфіра чи фіолетового аметисту. Чистих синіх каменів, які так цінують ювеліри усього 5% з знайдених, інші мають жовто-бурий окрас, але при нагріванні до 500 градусів перетворюються на сині й не втрачають його після охолодження.
Як компанія «Тіффані» зробила танзаніт модним
Спочатку новинку називали синім цоизитом, але вимова нагадувала англійське слово «суїцид», тому ювеліри Тіффані запропонували назву за місцем видобутку − танзаніт.
Це було дуже в дусі часу (мода на африканське етно набирала обертів). Камінь, завдяки такому простому і вдалому маркетинговому ходу отримав титул «прекрасного каменю 20-го століття», ставши наймолодшим в сім'ї самоцвітів. А його кінцевий запас в шахтах провокує постійне підвищення вартості. Це вдала інвестиція для цінителів прикрас, і дуже скоро вироби з кристалами синього каменю стануть сімейними спадковими реліквіями.
Першим злетом до популярності кристала став продаж за 2 мільйони 310 тисяч доларів на аукціоні Сотсбі'c настільного годинника Patek Philippe зі вставкою танзанітом, вагою в 105 карат. А далі успіх тільки наростав. Ювелірний дім Tiffany & Co, став транзитором танзанітом з Африки, обожнюючи цей камінь, поправляючи його в платину або біле африканське золото. Чи не проходять своєю увагою дорогоцінний самоцвіт бренди Pasquale Bruni, Chanel, Ornella Iannuzzi, Shimansky, створюючи розкішні колекції вінтажних або авангардних прикрас.
А ще в біографії Танзаніти присутнє велике кіно. Його колір так прекрасно підкреслював очі Елізабет Тейлор, вона закохалася в кольє з 5-ма великими каменями від Тіффані і часто носила його на світські раути. Але танзаніт і сам кінозірка: ви думаєте, який камінь успішно зіграв блакитний діамант в кольє «Серце океану» в знаменитому фільмі «Титанік»? Це був танзаніт!
У 2005 р. було знайдено найбільший кристал танзаніту (3,36 кг). У діадемі «Королева Кіліманджаро» інкрустований огранений самоцвіт (242 карата), його відтіняють 913 діамантів. Ще один прекрасний рекордсмен (122,7 карат) є в ювелірній колекції інституту Смітсона. Через спустошення родовищ камінь постійно дорожчає, останнім часом ціна за карат середнього за розміром танзанита − 300 $, що приблизно відповідає ціні на сапфіри того ж розміру.
Але куди ж без ложки дьогтю? Танзаніт за шкалою Мооса має тільки 6,5 балів твердості, будучи дуже «ніжним» до пошкоджень, хоча в кислотах розчиняється. Не слід виконувати домашню роботу або займатися фітнесом в прикрасах з цим блакитним камінням.
Навіть зберігати прикраси з примхливим красенем стоїть окремо і в тканинному мішечку. Проте переливи буйних кольорів, що вмістили усю африканську савану, вартують цих клопотів. Як і виправдовують їх високу ціну.
2020 @Інтернет-магазин «3 Карата»
Усі права захищено. Використання матеріалів повинно супроводжуватись робочим посиланням на джерело.