Різновиди гранату: Піроп, Родоліт, Цаворит, Альмандін, Демантоїд, Спессартин

Ви звикли до того, що гранат – популярний недорогий прозорий напівдорогоцінний камінь червоно-бордових відтінків? А якщо ми скажемо, що демантоїд сяє яскравіше за діамант, цаворить більш рідкісний, ніж смарагд, і ви не відрізните піроп від рубіну? Гранат може бути розкішно-зеленим, посперечатися в яскравості кольору із зеленим топазом або турмаліном, він може бути насичено оранжевим, перед яким тьмяніє навіть сапфір падпараджу та цитрин. Ми в 3 Карата неймовірно захоплені самоцвітами і наполегливо просуваємо в каталозі ювелірних прикрас незвичайні відтінки традиційного ювелірного каміння. Коли ми говоримо про натуральні бордові гранати, то через складність діагностики не позначають альмандин, піроп або родоліт вставлений в ювелірний виріб, що стосується інших різновидів, їх обов'язково вказують у товарному ярлику, додаючи до слова “гранат”.

Купуючи в 3 Карата каблучку, Сережки з гранатом або кулон з дорогим, рідкісним, великим каменем, можна додатково замовити сертифікат гемологічної експертизи - такі камені з часом будуть тільки зростати в ціні, особливо рідкісні за походженням, прозорі, рівномірні за кольором демантоїди, цаворити та спессартини.

Природні властивості та кольори гранатів

Увага! Якщо у вас є ювелірні вироби з помаранчевими або зеленими гранатами, варто пам'ятати, що постійний потік денного сонячного світла може пошкодити каменю, він більш схильний до появи тріщин і потьмяніння. Зберігайте їх у скриньці!

Давайте розберемося з основними видами та групами мінералів, які відносяться до ГРАНАТУ і які найчастіше використовують для виготовлення ювелірних виробів:

  • Піральспіти: альмандин, піроп, родоліт, спесартин

  • Андрадити: демантоїд, меланіт

  • Гросуляри: гесоніт, цаворит

  • Уваровіти

Гранат Альмандін

альмандин

Гранат Альмандін Найпоширеніший вид гранату і найтвердіший його різновид, темно-вишневого, бордового-фіолетового та червоно-коричневого відтінку, який залежить від кількості домішок заліза. Назва каменю походить від міста «Алабанда» в Малій Азії, де здавна гранили це каміння. Зазвичай кристал альмандину схожий на місцями замутнені зростки кристалів або зерен від 3 до 10 мм. Ювелірним камінням вважаються тільки ідеально прозорі камені розміром 3-8 мм. Альмандини добувають в Індії, Монголії, на Мадагаскарі, у Фінляндії, Росії, але найкращі – у Шрі-Ланці. Альмандини середньої якості використовують для виготовлення гладких кабошонів, особливо для чоловічих каблучок з гранатом. Ціна граната альмандин: 15 – 35 доларів за карат залежно від світлоти.

Гранат Піроп

піроп

Найпопулярніший і красивіший ювелірний різновид яскравих червоно-бордових і червоно-рожевих гранатів зустрічається в кімберлітових трубках разом з діамантами. "Піропос" перекладається з грецької як "подібний до вогню", раніше каміння називали карбункулами і часто сприймали за рубін. Камінь (7.5 за шкалою Мооса), що володіє високою твердістю, відмінно піддається будь-якому ограненню, має достатню прозорість, що особливо підходить для підвісок з гранатом , красивий блиск і сяйво, але при збільшенні каміння можна побачити дрібні голки рутилових включень. Найвідоміше родовище якісних піропів - у Чехії (чеський, богемський гранат), зазвичай чеські гранати ідеально огранені та марковані літерою G.

Також піропи видобувають у Росії (Якутія), Лесото, Танзанії, США (Канзас), Бразилії, Аргентині, Австралії, Нової Зеландії, а також в Україні (східне Приазов'я). Розмір ювелірного піропу на відміну від альмандину досягає 5 і більше каратів. Ціна великих яскравих каменів 80-120 доларів за карат, 25-70$ для невеликих гранатів.

Гранат Родоліт

родоліт

Невеликий, але красивий, прозорий різновид піропа, який легко сплутати з рубінами або рубелітами, оскільки в більшості випадків має включення у вигляді ледь помітних "хмарк" і ниток рутила. Rhodolite перекладається з грецької як "рожевий камінь". Рідкісними і дорожчими вважаються прозорі камені середньої світлоти, насичено-коралові і холодно-лілові. Родоліти добувають у Мозамбіку, на кордоні Кенії та Танзанії. Великі родоліти красивого насиченого кольору цінуються дуже високо через їхню рідкість. Більшість каменів, які ви зустрінете в ювелірних виробах має масу від 0,2 до 2 карат за ціною 30-75 доларів за карат, родоліти вагою 2-3 карати можуть коштувати 80-150 доларів за карат залежно від якості.

Гранат Спессартин

гранат спесартин

Спессартин були вперше знайдені в Альпійських горах, хребет Шпессарт подарував каменю свою назву. Мандариновий колір створюють включення магнію, алюмінію та кремнію: відтінки від коралово-оранжевого та вогняного (кашмірин) до коричнево-медового (еспессандит) утворюють поєднання цих домішок у різних комбінаціях. Спессартин з Південної Америки - "хамелеон" і має незначний "олександритовий" ефект. Дрібні включення бульбашок газу чи рідини - характерна риса більшості каменів, у своїй камінь дуже твердий і щільний, легко входить у будь-які форми. Високопрозора структура ограненого самоцвіту сяє вогненним світлом немов сонячний зсередини.

Видобувають спессартини в Намібії, Танзанії, Нігерії, Шрі-Ланці, Бразилії, США, Норвегії, Швеції, Мексиці, Італії, Мадагаскарі. На ювелірний ринок каміння потрапило лише на початку 90-х років ХХ століття, але до початку 2000-х запаси почали виснажуватися, що вплинуло на їхню ціну: 75-200 доларів за карат залежно від кольору та чистоти.

Гранат Цаворіт

зелений гранат цаворит тсаворит

Гранат Цаворіт Прозорий різновид гросуляра з прекрасним скляним блиском має забарвлення від жовтуватого до блакитно-зеленого залежно від кількості домішок хрому та ванадія, за що отримав назву “м'ятний гранат”. Більшість цаворитів, що видобуваються, занадто темні для використання в золотих виробах. Камінь був відкритий світу і названий компанією Tiffany, яка у 1967 році виявила його у червоних глинах Національного парку Цаво (Кенія), хоча спочатку його прийняли за демантоїд. Видобуток зелених гросулярів ведеться лише у Кенії, Танзанії та на Мадагаскарі. Досить дорогий ювелірний камінь, він рідко буває важчим, ніж 2-5 карат і зустрічається рідше, ніж смарагд у аж 300 разів!

Традиційно цаворити – дрібні кристали до 1 карата, їх дуже складно виявити: шари мають властивість несподівано виникати та зникати. Ціна цаворитів від 0.1 до 1 карат - від 250 до 400 доларів за карат залежно від насиченості та світлоти кольору, що майже можна порівняти з ціною недорогих смарагдів. Тсаворит - один з небагатьох дорогоцінних каменів, які не піддаються облагороджуванню.

Гранат Гессоніт

гранат гросуляр гесоніт

Жовто-зелена, буро-коричнева смолиста за структурою різновид гроссуляра, що має здатність ставати яскравіше при електричному освітленні не дуже знайома покупцям золотих прикрас. Цінним та ювелірним підвидом помаранчевого гросуляра вважаються медово-жовті, помаранчеві, а також корицеві гессоніти. Гессоніти гарної якості видобувають в Італії, Німеччині, Мексиці, Індії та Росії (Південний Урал), найкрасивіші та якісніші з червоним відтінком – на острові Шрі-Ланка. Найкраще ограновування для медово-жовтогарячого гесоніту - овальний кабошон, в якому камінь грає внутрішнім вогнем від бурих до вогняних відтінків, каміння рідко буває більшим за 5-10 мм. Ціна від 8 до 25 доларів за карат, велике, прозоре каміння: 80-110 доларів за карат.

Гранат Демантоїд

зелений гранат демантоїд

Найцінніший і сяючий різновид зеленого граната-андрадиту отримав назву від німецького слова «diamante» – алмаз. Гра світла в ограненних демантоїдах вражає безліччю кольорових спалахів: дисперсія діамантів 0,42, а демантоїдів цілих 0.057! Демантоїди гарної якості досить рідкісні і дуже потрібні у ювелірів у всьому світі. Видобувають демантоїди в Росії (Урал), а також в Африці (Намібія, Мадагаскар), в Середній Азії, при цьому уральські невеликі (1-2 карати), але цінуються набагато вище, ніж більші африканські через колір, позбавлений натяку на жовтизну та неймовірні блакитні відблиски. Волокнисті включення бісоліту "кінський хвіст" у демантоїдах з Уралу, Італії, Пакистану роблять камінь унікальними та підвищують його ціну.

Зелений колір мінералу – це домішки хрому. Ціна демантоїду залежить від походження і ступеня дисперсії, чим насиченіший колір - тим вища ціна: велике якісне каміння може коштувати до 10 000 дол за карат. Середня ціна комерційних каменів, які можна купити в Україні - 700-1200 доларів за 1 карат.

Гранат Меланіт

чорний гранат меланіт

Чорний або темно-бордовий різновид андрадиту отримав через своє забарвлення – з грецької мови «мелас» перекладають як «чорний». Такий колір граната дуже привабливий, особливо в кабошонових гладких огранюваннях, а в ограновуванні “куля” меланіт гарний як у гладких, так і огранених формах завдяки своєму скляному блиску і відмінної твердості, яка дозволяє зробити будь-які форми. Золоті сережки та браслети з меланітом виглядають воістину аристократично. Чорний колір гранату обумовлений домішками оксиду титану, причому камінь частково прозорий і всередині має червонуватий відлив. Видобувають мінерал у США, Росії, Німеччині (Кайзерштулі), Мексиці, Казахстані, Італії.

Чорний гранат меланіт - чудова альтернатива чорному сапфіру, шпинелі або чорному турмаліну, особливо якщо враховувати ціну якісного каміння: від 7-10 доларів за карат.

Гранат Уваровіт

гранат уваровіт

Незвичайний яскраво зелений камінь у вигляді дрібних кристалів 1-3 мм, що зрослися у щітки, який називають уральським смарагдом або хромистим гранатом, отримав назву завдяки російському науковому діячеві 19 століття графу Уварову. З-за малого розміру цей яскравий камінь не використовується для традиційного огранювання. Кілька років тому у Фінляндії були виявлені кристали завбільшки до 1,5 см. Родовища уваровиту виявлено у Норвегії, Канаді, США, ПАР, Туреччині. Із-за розмірів ціна уваровіти поступається іншим видам зелених гранатів такого ж кольору: щітки уваровита розміром 10-15 сантиметрів можна купити за 10-30 доларів.

Завдяки любові до каменю з боку Катерини II уваровит колись називали «імператорським каменем». На жаль, зараз уваровіт недооцінений ювелірами та покупцями, ми у 3 Карати вважаємо, що у цього незвичайного та недорогого каменю велике майбутнє.

Магічні властивості зелених, чорних та помаранчевих різновидів гранату

Залежно від кольору кожного каменю йому притаманні ті чи інші магічні сили. Зелений гранат досить примхливий у своїх звичаях. Ювелірні прикраси з цаворитом можуть завдати одним людям щастя, а іншим навпаки завдати непоправної шкоди. Людям лінивим, млявим і слабким носити гранат не можна.

Зелений гранат називають захисником від потойбічних злих сил та від земних ворогів. Він є джерелом величезної енергії. У боротьбі з труднощами гранат насичить свого власника силою та енергією. Красивий смарагдово-зелений різновид гранату - уваровит, що використовується в друзах і щітках, приносить добробут виключно чесним і добрим людям.

Талісман у вигляді гесоніту захищає свого власника від здійснення необдуманих вчинків, а також занурення в ілюзії та порожні мрії, це чудовий амулет для консультантів, викладачів, наставників, лікарів та юристів.

В давнину вважали, що червоний гранат надає оптимізм, бадьорість, силу, енергію та веселить серце. Власник граната може здобути владу над людьми, якщо сам він сильний духом. Гранат - талісманом людей пристрасних, борців і сміливців, не дарма це головний камінь Козерогів, чия головна планета - царствений Юпітер. Мінерал робить людину впевненою, вольовою, відважною і витривалою.

Згідно з давніми повір'ями, рожеві родоліти надають своєму власнику життєву енергію і пробуджують у них пристрасть. Родоліти радять носити людям владним, які у постійній активності, зокрема сексуальної.

Чорний гранат - камінь, що володіє найсильнішими магічними властивостями, оберігає від будь-якого негативу: поганих людей, заздрісників, нещасть, чорний гранат (альмандин, меланіт) одягали на дітей від пристріту, крім цього це камінь мудреців та миротворців.

Гранат також символ вірності, дружби, кохання, подяки. Його дарували у золотій підвісці закоханим на щастя, як талісман. Неймовірно розкішним дорогим подарунком стане золота каблучка з гранатом з демантоїдом або меланітом для друзів, яка стане оберегом сили та вірності Вашої дружби. Гранат захищає свого власника від зрад та зрад, від небезпечних ситуацій та бід. Амулет із ювелірного виробу з гранатом – це оберіг від будь-яких нещасть у дорозі.

Гранат – дорогоцінний камінь для 2-ої та 19-ї річниці весілля.

У європейській традиції вважається, що гранат уособлює вірність, відданість, постійність, довіру, силу та спокій.

Гранат – талісман скульпторів, художників, поетів, музикантів, модельєрів, режисерів, акторів. Адже успіх цих професій залежить від повної віддачі та пристрасності.

Лікувальні властивості кольорових гранатів

Зелені відтінки граната є незамінним лікарем для захворювань легеневої системи, є захисником організму від запальних процесів.

Жовті та коричневі гранати спесартин використовують для лікування захворювань шкіри та алергії. Золоті прикраси з різними відтінками зеленого та жовтого граната рекомендується носити вагітним із метою полегшити пологи.

Літотерапевти кажуть, що благородний рожевий камінь родоліт благотворно впливає на кровообіг, травну, імунну та дихальну системи людини.

Кому треба носити камінь гранат: думка астрологів

Астрологи стверджують, що ювелірні прикраси із зеленим гранатом – найкращий помічник земного знака зодіаку – Козерога, який за своєю природою любить працювати з повною віддачею. Добре допомагає червоний камінь вогненним знакам: Стрільцю і Леву, хоча Овну зелений тсаворит чи уваровит носити не рекомендується, оскільки люди, що народилися під цим знаком, запальні, але швидко заспокоюються, а гранату ж потрібне постійне напруження пристрастей.

Тому наполегливим Тельцям та активним Овнам можна носити лише червоний гранат, також цей камінь підходить Дівам. Повітряним Близнюкам, Терезам, Водоліям рекомендують демантоїд, особливо якщо вони відчувають потребу в силі та допомоги каменю в певний момент часу для вирішення своїх цілей та завдань. Рожево-кораловий родоліт найбільшу популярність може набути серед людей, що народилися в січні (Козеріг та Водолій 1-ї декади), або під символом планети Марс (Овен). А ось уваровіт вважається покровителем Львів. Скорпіонам слід вибирати гранати червоного відтінку. Виняток: Ракам та Рибам гранати носити не слід.

3 Карата | Всі права захищені

Всі права захищено. Використання матеріалів блогу має супроводжуватись робочим посиланням на джерело.