Рідкісний хамелеон: Олександрит. Камінь, який змінює колір
Олександрит − камінь червня, найцінніший і рідкісний з різновидів хризоберилу, знаменитий ефектом сильного плеохроїзму - зміни кольору каменю під впливом променів світла: від синьо-зеленого або оливково-зеленого відтінку на сонці, до малиново-фіолетових і пурпурних тонів при вечірньому або штучному світлі. Названий дорогоцінний камінь на честь Олександра ІІ, на той час майбутнього царевича Росії. Знахідка чудового дорогоцінного каменю співпала з повноліттям юнака, таким чином, доля назви каменю була очевидною, "російська" легендарна назва стала своєрідним брендом, і вкупі з дефіцитом сировини і додала каменю популярності, бажаності й... вартості.
З моменту першої знахідки олександрита в Росії у 1842 році, дорогоцінний камінь добували також на території Бразилії, проте на сьогоднішній день обидва родовища вичерпані. Знайти натуральний камінь з цих "еталонних" родовищ можна тільки у колекціонерів, вони практично безцінні.
Активним постачальником олександрита на початку 2000-х були Танзанія, Мадагаскар, знаходили їх також в Зімбабве. Також Шрі-Ланка якийсь час забезпечувала світовий ринок цими бажаними синьо-малиновими дорогоцінними каменями - тут благородні камені містяться в розсипних родовищах з іншим різновидом хризоберилу - «котячим оком» (цимофан). Цей різновид олександрита оцінюється нижче, ніж дорогоцінні камені з Танзанії або Мадагаскару, через якісні характеристики, втім, ціна таких александритів все одно стартує від 100 і досягає 6 000 доларів за карат, що практично відповідає ціні смарагдів, рубінів, і навіть діамантів. Чудові за кольором танзанійські олександрити були знайдені в 2013 році, але вже за кілька років перетворилися в музейну рідкість.
В каталозі Ювелірного магазину 3 Карата природний олександрит, на жаль, не представлений, але за запитом купити його можна (дрібні камінчики, до 3 мм), для цього зверніться до наших менеджерів, але в магазині представлено чимало цікавих виробів з якісним синтетичним (лабораторним) олександритом різних розмірів і форм, вартість таких каменів в середньому від 50 до 120 доларів за карат в залежності від способу отримання, розміру і реверсних характеристик.
Природний та лабораторний олександрити: в чому різниця?
У ювелірних магазинах ми можемо зустріти природний олександрит практично неможливо, синтетичний (лабораторний) також досі не надто популярний в Україні.
Звичайно ж, надзвичайною цінністю і природною унікальністю славиться природний олександрит, видобутий в надрах землі. Унікальність полягає в тому, що камінь має широкий спектр переливу своїх кольорів і відтінків, (тобто «реверс» − здатність змінювати колір, який вимірюється у відсотковому співвідношенні). Чим більше відсоток зміни кольору, тим вище оцінюється камінь. Прояв різноманіття реверсу залежить від світла, яким освітлюється коштовний камінь, а також від властивостей и походження.
При денному світлі олександрит сяє від злегка блакитно-зеленого до жовтувато-зеленого кольорів, а при штучному − від оранжево-червоного до бузково-червоного. Найбільш цінними ювелірними виробами з олександриту вважаються вироби із золота, камені яких блищать при денному освітленні м'ятно-зеленими відтінками, і бузково-червоними − при штучному.
Єдиним недоліком природних олександритів є тріщини і різноманітні включення, що дісталися йому від матінки-природи, втім це завдання легко вирішили хіміки в лабораторних каменях.
Таким чином, при оцінці каменя враховується не тільки його вага, реверс, геометричні пропорції, якість полірування, а ще і його «чистота»: наявність включень і тріщин, які виходять на поверхню каменя. Відповідно, ціна нижча, чим більше вад. Адже ідеальної чистоти олександрити в природі майже не зустрічаються. Чого не скажеш про лабораторний олександрит. Його особливість − ідеальна чистота, блиск і прозорість!
Як виявити лабораторний олександрит?
Технології досягли такого рівня, що вирощують олександрити, які також змінюють свій колір при різному освітленні на такі ж кольори, що і природний олександрит, правда, у синтетичних родичів відсоток реверсу дещо менший, а каміння доволі крупне за розміром.
Вирощування синтетичних зразків олександріту досить дорогий процес, значно перевищує витрати вирощування фіанітів (синтетичних замінників діаманта), тому в ювелірних виробах рідко їх можна зустріти, адже лабораторні олександрити мають всіх властивості природних, наприклад твердість за шкалою Мооса - 8,5 балів. Виготовляють вироби з золота із синтетичним олександритом частіше лише на замовлення. Так що Вам дуже пощастить, якщо Ви натрапите на такий виріб у звичайному магазині!
Магічні властивості олександриту
Існує повір'я, що ювелірні прикраси з олександритами посилають випробування своєму власникові, тим самим, загартовуючи його дух. Як свідчить латинська цитата: «Quod me netrit me destruit» − «Те, що не зламало мене, зробило сильнішими». І лише сильна духом людина наважиться приструнити камінь!
У різних народів світу сформувалися різні думки з приводу магічних властивостей коштовного каменя. Наприклад, в Європі дорогоцінний камінь шанують як камінь любові і ненависті, адже від любові до ненависті − один крок, також як і камінь змінює свій колір, варто лише зайти з сонячної тераси в освітлену лампами залу. Деякі вважають його каменем самотності, рекомендуючи носити комплектом або парою. Хоча цей міф поки ніким не розвінчаний, а й не доведений.
У Шрі-Ланці вважають, що олександрит − камінь процвітання! Символізує довголіття, охороняє від багатьох захворювань, оберігає від шкідливих пристрастей, наприклад, алкоголізму.
В Індії вірять, що олександрит має сильну енергетику, і змінює свій колір залежно від настрою свого власника.
Лікувальні властивості александритів
Виявлені лікувальні властивості дорогоцінного каменю: очищує кров, регулює кровообіг, сприяє зміцненню судин, оновленню тканин організму людини, тобто оздоровленню організму в цілому і омолодженню.
Також камінь має заспокійливий вплив при перезбудженні, допомагає встановленню гармонії між фізичним, астральним і духовним тілами.
Думка астрологів: кому підходить александрит по гороскопу
Золотий кулон або каблучка зі вставкою олександриту може стати прекрасним амулетом, помічником у всіх справах для сильного духом зодіакального знаку − Скорпіону.
Також рекомендовано носити вироби із золота з олександритами Левам, Водоліям, Близнюкам, Стрільцям і Овнам, а ось Ракам, Тільцям і Дівам краще вибрати інші дорогоцінні камені
@Інтернет-магазин «3 Карата»
Усі права захищено. Використання матеріалів повинно супроводжуватись робочим посиланням на джерело.